Švicarija: skupnost, umetnost in narava

8. 2. 2018–6. 1. 2019

Razstavni projekt

Projekt Švicarija: skupnost, umetnost in narava, s katerim se je Švicarija kot ustvarjalni center po prenovi uvedla v kulturno življenje prestolnice, je izhajal iz treh temeljnih elementov, ki so zaznamovali zgodovino stavbe: skupnosti, umetnosti in narave. Projekt sta sestavljala razstava in razvejan obrazstavni program, ki sta po navdihu stavbe aktualizirala zgodovino Švicarije in s tem podala smernice za njeno delovanje v prihodnosti.

Večplastno razstavo so tvorili štirje sklopi: Zgodovina, Spominski atelje Stojana Batiča, Arhitektura in Umetnost. Razstava nas je popeljala skozi zgodovino in družabno življenje v stavbi, nam predstavila delovanje umetnikov v njej in nam osvetlila njeno prenovo. Te sklope so povezovala umetniška dela, razporejena po skupnih prostorih nekdanjega hotela, ki so vabila k razmisleku o obstoju elementa narave kot družbenega konstrukta. Raznolik pedagoški program za otroke, mlade, odrasle in družine je zaznamoval inkluziven, inovativen in angažiran pristop do obiskovalcev. V spremljevalnem programu pa smo se poglobili v dediščino Švicarije in jo s predavanji, vodstvom, pogovori in drugimi dogodki aktualizirali in tako vse bolj postajali del njenega novega življenja.

Sodelujoči umetniki na razstavi so bili: Nika Autor, Stojan Batič, Dragica Čadež, Jure Detela, Meta Grgurevič, France Gruden, Sergej Kapus, Janez Lenassi, Karel Plemenitaš, Karel Putrih, Drago Tršar, Dušan Tršar, Lujo Vodopivec, Bilal Yilmaz.

Avtorica projekta: Yasmín Martín Vodopivec.

*Razstava je nastala v sodelovanju Mednarodnega grafičnega likovnega centra z Zavodom za varstvo kulturne dediščine Slovenije, Muzeja in galerij mesta Ljubljana in Arhitekturnim birojem Arrea.

 


Foto: Jaka Babnik. Arhiv MGLC.

 

 

 

 

Želim prejemati novice na e-mail:
ARHIV

Honza Zamojski: Posrednik

10. 3.–28. 5. 2023
MGLC Grad Tivoli

Najnovejša razstava Honze Zamojskega je v bistvu instalacija, ustvarjena za konkreten prostor, ki se odvija ne le v simetriji arhitekture, pač pa pogosto tudi v odnosu do simetrije (ali asimetrije) lista papirja, besede in človeške figure. Pozoren gledalec lahko opazi, da dlje ko si od središča razstave, svetlejše je in več je na ogled. Lahko bi celo rekli, da pripoved eksplodira, ponovno pa jo poskuša sestaviti Posrednik, ki drži propadajoči svet z vso svojo močjo.

Ob razstavi bo na ogled tudi založniško eksperimentiranje založbe NERO z naslovom Se to lahko kje preizkusi?.


Foto: Marian Misiak
 

Marko Šajn: Vzajemni kompromis

10. 3.–16. 4. 2023
MGLC Grad Tivoli

Razstava Vzajemni kompromis predstavlja najnovejšo serijo grafik v tehnikah sitotiska in riso tiska ter kovinski objekt kot posebnost razstave. Grafike Marka Šajna zaznamujejo jasen koncept in perfektna izvedba ter humoren, zabavljaški, piker, hudomušen in igriv likovni izraz z mnogimi referencami v zgodovini umetnosti, klasičnem slikarstvu, popularni grafiki, urbani kulturi, grafitih in street artu.


Foto: Urška Boljkovac. Arhiv MGLC.

Ogled Invaderjevih mozaikov v Gradu Tivoli

Invader je umetnik, posameznik, gibanje, aplikacija, igra in življenjski stil. Je fenomen na področju ulične umetnosti in je postal globalna umetniška zvezda.
Gotovo ste že opazili njegove mozaike v mestu, nekaj pa se jih nahaja tudi v prostorih Gradu Tivoli, ki niso odprti za javnost. Ogledate si jih lahko od torka do nedelje ob 14. uri ali po dogovoru (pišite nam na trgovina@mglc-lj.si).


Foto: Urška Boljkovac. Arhiv MGLC.